1 Torba Saten Alçı Kaç M2 Yer Yapar?

ana sayfa / haberler / 1 Torba Saten Alçı Kaç M2 Yer Yapar?
Haberler
1 Torba Saten Alçı Kaç M2 Yer Yapar?

Saten alçı kullanımı söz konusu olduğunda merak edilenlerden biri 1 torba saten alçı kaç m2 yer yapar sorusudur. Sizler için bu yazımızda saten alçının kullanım oranlarını ve nasıl kullanılacağına dair bilgileri derledik. 
 
TSE standartlarına uygun olarak üretimi yapılan 1 torba saten alçının kilosu 30’dur. 30 kiloluk saten alçının yapacağı yer 30 metrekaredir. Yani 1 torba saten alçı m2 yer yapar diye merak ediyorsanız bunun cevabı 30 metrekaredir.
 

Saten Alçı Nasıl Çekilir? 

Saten alçı uygulaması yapmak için ilk olarak yapacağınız alanın büyüklüğüne uygun malzemeleri temin etmelisiniz. Kullanacağınız malzemeler macun küreği ve spatuladır. Eğer daha büyük bir alan üzerinde alçı uygulaması yapacaksanız dekor alçı malasını da temin etmelisiniz. 
Bu malzemeleri temin ettikten sonra saten alçıyı hazırlamalısınız. 
Saten Alçıyı Hazırlamak İçin Yapmanız Gerekenler
Saten alçı uygulaması için yapmanız gerekenler ilk olarak temiz, uygun bir kovanın içerisinde yeterli oranda su dökmektir. Su döktükten sonra beyaz saten alçıyı da döküp sopa gibi bir karıştırıcıyla kıvamını alana kadar karıştırmaktır. Bu işlem çok fazla zamanınızı almaz.
Saten alçıyı hazırladıktan sonra 90 dakika içerisinde kullanmalısınız. Aksi takdirde alçı kuruyacaktır ve kullanılmaz hale gelecektir. 
Saten alçıyı uyguladığınız yüzeyin kuru olmamasına dikkat etmelisiniz. Kuru yüzeye uygulamanız ilerleyen süreçlerde çatlak oluşumuna sebep olabilir. 
Saten alçıyı hazırladıktan sonra, temin ettiğiniz malzemeleri kullanarak uygulamaya başlayabilirsiniz. 
Kullandığınız malzemeyle duvara 45 derecelik bir açıyla, saten alçıyı çok bastırmadan duvara çekmeye başlayabilirsiniz.
Uygulaması kolay ve pratik bir işlemdir. Hazırlanması da en az uygulanışı kadar kolay olduğundan dolayı boyama öncesinde mutlaka saten alçı kullanmalısınız. 
Akıllı seçiminiz Onat Alçı, yapınızın pürüzsüz, doğal ve ferah bir görünüm kazanması için size yüksek kalitede saten alçı ürünleri sunar. 

Saten Alçıya Gerek Var Mı? 

Bu soruya direkt olarak evet cevabını verebiliriz. Saten alçı, duvar boyama işlemine geçmeden önceki son ve en önemli aşamadır. 
Boyama öncesinde pürüzsüz bir yüzey elde edebilmeniz için gereklidir. Aynı zamanda yüzeyin kaliteli, sorunsuz ve çatlaksız olmasını sağlar. Boyanın sağladığı estetik görünümü destekler. Bu sebeple boya yapmayı düşünüyorsanız öncesinde kesinlikle yüzeye saten alçı uygulamalısınız.