5 Adımda Alçı Tozu Nasıl Temizlenir?

ana sayfa / haberler / 5 Adımda Alçı Tozu Nasıl Temizlenir?
Haberler
5 Adımda Alçı Tozu Nasıl Temizlenir?

Alçı işlemi bittikten sonra geriye temizlemesi kalıyor. Zor gibi görünse de alçı tozunun temizlenmesi basit bir işlemdir. Sizler için hazırladığımız 5 Adımda Alçı Tozu Nasıl Temizlenir? Başlıklı yazımız sayesinde lekelerden kolaylıkla kurtulabileceksiniz.

  • Alçı Lekesi Oluşur Oluşmaz Müdahale Edin
Alçı esnasında leke oluştuğunu fark ettiğiniz an hızlıca ıslak bez yardımıyla silebilirsiniz. Bu leke bile sayılmaz, kolaylıkla gider. Ovmanıza veya bastırmanıza gerek bile yoktur.
Lekeyi hemen fark edemediniz mi? Endişelenmeyin. Bunun için de kolay çözümlerimiz var.
  • Kurumuş Alçı İçin Sirke Kullanın
Alçının lekesini kuruduktan sonra fark ettiyseniz bunun en etkili yolu sirke kullanmaktır. Sirke her şeye çözüm dediğinizi duyar gibiyiz. Evet, özellikle alçı lekelerini çıkarmak için birebir!
  • Sirkeyi Isıtmayı Unutmayın
Bir çay bardağı sirkeyi bir kabın içerisine aldıktan sonra ocakta biraz ısıtın. Dikkat edin çok fazla ısınmasın. Bunu yapmamızın sebebi ılık sirkenin, soğuk sirkeden daha etkili olmasıdır.
  • Sirkeyi Bez Yardımıyla Kullanın
Sirkeyi ısıttıktan sonra temiz ve açık renkte bir bez yardımıyla silme işlemine başlayabilirsiniz. Bezi sirke ile ıslatıp lekenin olduğu yüzeyi silin ve gerekirse çitileyin. Lekenin nasıl kolaylıkla çıktığına şahit olacaksınız. Sirke lekesi sizi endişelendirmesin, alçı lekesini silerken sirkenin etkisi kaybolduğundan dolayı yüzeye herhangi bir zararı olmaz.
  • Üzerinden Sabunlu Su İle Geçin
Lekeyi kolaylıkla çıkardınız. Ancak bir sorun var: Sirke kokusu. Alçı lekesini sildiğiniz yüzeyin üzerinden sabun köpürttüğünüz bezle geçerseniz kokudan hemen kurtulabilirsiniz. Sabun kullanmak istemiyorsanız onun yerine halı yıkama şampuanı da kullanabilirsiniz. Sildikten sonra durulama beziyle son defa üzerinden geçebilirsiniz. Lekeden ve kokudan artık tamamen kurtuldunuz!

Alçı Lekesi Kalıcı Mıdır?

Hayır, nasıl bir yüzey olursa olsun hiçbir zeminde alçı lekesi kalıcı değildir. Az önce bahsettiğimiz yöntemi uygulayarak her türlü yüzeyden alçı lekesini çıkarabilirsiniz. Yalnızca sirke kullanırken dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Alçı Duvar Nasıl Temizlenir?

Alçı lekesi temizlemeyi öğrendik. Peki, alçı duvar temizlemek istiyorsunuz. Ne yapmalısınız?
Bunun da yöntemi son derece kolay ve pratik. Alçı duvar temizliğine ılık su ve yumuşak bir süngerle başlayabilirsiniz. Alçı yüzeyi tamamen pürüzsüz olmayabilir, bu sebeple iyice ovmalısınız.
Yalnızca ılık su genellikle yeterli olur ancak çok kirli bir duvarsa suya çok az miktarda deterjan ekleyebilirsiniz. Sildikten sonra herhangi bir işlem yapmadan kurumasını bekleyin. Sonuç tertemiz bir alçı duvar!

5 Adımda Alçı Tozu Nasıl Temizlenir? Başlıklı yazımızdan memnun kaldıysanız diğer blog yazılarımıza da göz atabilirsiniz.