Alçı Nedir? Alçı Malzemeleri Nelerdir? Alçının Avantajları Nedir?

ana sayfa / haberler / Alçı Nedir? Alçı Malzemeleri Nelerdir? Alçının Avantajları Nedir?
Haberler
Alçı Nedir? Alçı Malzemeleri Nelerdir? Alçının Avantajları Nedir?

Alçı Nedir?

 
Alçı geçmişten günümüze oldukça yoğun bir şekilde kullanılan hem yapı malzemesi hem de tıp sektöründe bir üründür. Alçının ham maddesi alçıtaşı veya kireçtir. Alçıtaşının 158°C'de pişirilmesiyle alçı elde edilir. Kimyasal bir bileşik olan kalsiyum sülfat hemihidratın ısıtılıp kurumaya bırakılır. Beyaz renkli toz bir maddedir.
 
Kuruduğunda sertleşen bir maddedir. Alçı temelde bağlayıcı bir özelliğe sahiptir. Yapılarda, asma tavanlarda kabartmalarda kullanılan alçının en işlevsel özelliği yanmaz olmasıdır.
 
Birçok yapıda kullanılan alçının tarihi de bir o kadar eski diyebiliriz.
 

Alçı Nasıl Kullanılmaya Başlandı? Alçının Tarihçesi

 
Alçı tarihte ilk defa 8.800 yıl önce dünyanın en eski yerleşim yeri olan Çatalhöyük’te görülmüştür. Yapılan kazılarda evlerin zemininde ve duvarlarında alçının kullanıldığı keşfedilmiştir. Milattan sonra Anadolu’da ve Mezopotamya’da Sümerler, Asurlar, Selçuklularve Osmanlılar, Mısırlılar, Yunan ve Romalılar tarafından inşaat malzemesi olarak kullanıdığı kalıntılardan keşfedilmiştir.
 
Rönesans Döneminde mimarların beklentisini karşılayan alçı, kolay kullanımı sayesinde birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Alçı o dönemde sanat ile birleştirilmiştir. Dönemin mimar ve ressamları alçının kullanımına özen gösterip, iç yapı ve dış yapılarda kullanmış, özellikle korniş bölgeleri ve sütun işlemelerde kullanmışlardır.
 
Alçı kullanımının yayılmasının en büyük olayı 1666yılındaki Büyük Londra yangınıdır. Yangın esnasında alçının yanmadığını gören halk alçı kullanımına başlamıştır. Hatta Fransa’da alçı kullanımı zorunlu hale getirilmiştir.
 
Osmanlı Devletindeise yapılan birçok yapıda kullanılmış. Bu kullanımı arttıran bir başka özellik ise; alçının nem çekme özelliğidir. Cumhuriyet Döneminde alçı üretimi Kayseri’de başlamış.O günden sonra da değişen ve gelişen teknolojiyle birlikte üretimi hızlanan alçı halen daha yapılarda kullanılmaktadır.
 
 

Alçının Faydaları Nedir?

 
  • Kullanımı ve uygulaması kolay olduğundan estetik uygulamalara olanak tanımaktadır.
  • Alçı darbelere ve yangına dayanıklı bir üründür.
  • Uygulama kolaylığı sayesinde zaman tasarrufu sağlar.
  • Nem düzenleyici özelliği sayesinde küf olmaz.
  • Dekoratif amaçlarla da kullanılabilir.
 

Alçı Uygulama Nasıl Yapılır?

 
1- Uygulama yapılacak yüzey toz, boya vb. kirli maddelerden arındırılmalıdır.
2- Uygulama yapılacak yüzeyin düzgünlüğü kontrol edilmelidir.
3- Aşırı kuru yüzeyler su ile nemlendirilmelidir.
4- Uygulama yapılacak ortamdaki hava akımına dikkat edilmelidir.
 
Yapılarınız için kullanacağız alçı malzemeler için geniş ürün yelpazesine sahip Onat Toz Alçı ürünlerine ve her birinin özelliklerine bakmayı unutmayın.