Saten Alçı İle Sıva Alçısı Arasındaki Fark Nedir?

ana sayfa / haberler / Saten Alçı İle Sıva Alçısı Arasındaki Fark Nedir?
Haberler
Saten Alçı İle Sıva Alçısı Arasındaki Fark Nedir?

Saten alçı ile sıva alçısı birbirlerine çok karıştırılsa da aslında farklı özelliklere sahip yapı malzemeleridir. Saten alçı ile sıva alçısı arasındaki fark nedir sorusuna cevap vermeden önce saten alçıya ve sıva alçısına biraz daha yakından bakalım. 
 

Saten Alçı Nedir?

Boya öncesi hazırlık aşamalarında kullandığımız saten alçı, sıvanan yüzeyin pürüzsüz olmasını sağlar. Boya öncesindeki son aşamadır ve yüzey üzerindeki pürüzleri, çıkıntıları yok eder. 
Saten alçının en sevdiğimiz özelliklerinden biri uygulama kolaylığıdır. Hazırlanışı da en az kullanımı kadar kolay ve pratiktir. 
Hazırladığınız saten alçıyı mala yardımı ile uygulama yüzeyine sürmeniz yeterlidir. Uygulamayı yaparken çok bastırmamaya dikkat etmelisiniz. 
 

Sıva Alçısı Nedir? 

Sıva alçısı, yüzeylere sıvadan sonra uyguladığımız işlemdir. Saten alçıdan hemen önce yüzeye uygulanır.
Beyaz renkte, kaba bir alçı çeşididir. Kaba sıvadan sonra meydana gelen hataları örter. Sıva sonrasında yüzeyin düzelmesini sağlar. Boya öncesi yüzey hazırlıklarının önemli bir aşamasıdır. 
Alçı sıva yapmak istiyorsanız ilk olarak kullanacağınız miktarı doğru ayarlamalısınız. 
Alçıyı hazır hale getirdikten sonra 90 dakika içerisinde kullanmaya dikkat etmelisiniz. Hızlı kuruyan bir yapıda olduğundan dolayı 90 dakikadan sonra kullanılmaz hale gelir. 

Saten Alçı İle Sıva Alçısının Farkları 

Saten alçı, boyama öncesindeki son aşamadır. Sıva alçısı ise ondan önceki aşamadır.
Sıva alçısı, saten alçıya göre daha kaba ve kalındır. Saten alçı, ince sıva olarak kullanılabilir. Sıva alçısını kısaca kaba alçı olarak isimlendirebiliriz.
Sıva alçısı, alçıdan sonra yüzey üzerinde görünen pürüzleri yok eder. Saten alçı ise boya öncesinde tamamen pürüzsüz bir yüzey elde edebilmemizi sağlar. 
Saten alçı, boya öncesinde, boyanın estetik görünmesini sağlar. Yüzeyin pürüzsüz, ferah ve yepyeni görünmesini sağlar. Boyalar, son aşama olan saten alçı sayesinde tamamen pürüzsüz yüzeye sürülebilir. 
Akıllı seçiminiz Onat, yapınızın konforlu ve kaliteli olması için alçı sıva malzemelerini size bütün ustalığıyla sunar. Saten alçı ve sıva alçısı başta olmak üzere yapınız için ihtiyacınız olabilecek bütün malzemeleri Onat sayesinde elde edebilirsiniz. 
Mutluluğunuzu ve konforunuzu ilke edinen Onat ile detaylı bilgi edinmek için iletişime geçebilirsiniz.